Jak korzystać z rantu cukierniczego?

Osoby lubiące piec często decydują się na zakup akcesoriów, które ułatwiają im pracę. Silikonowe szpatułki czy obrotowe patery to tylko niektóre z gadżetów, które przydadzą się każdemu cukiernikowi. Warto rozważyć także wymianę klasycznych blaszek do pieczenia na ranty.

Co to jest rant?

Rant jest to akcesorium wykonane z dobrej jakościowo stali nierdzewnej, które świetnie sprawdza się podczas pieczenia oraz składania tortów oraz innych ciast warstwowych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje rantów – o stałej lub regulowanej średnicy. Ten drugi pozwala na samodzielne ustalenie wielkości pieczonego ciasta, zwykle możliwe jest upieczenie biszkopta o średnicy 16-30 cm.

Pieczenie i przekładanie ciasta

Aby upiec biszkopt należy postawić rant cukierniczy na blasze do pieczenia wyłożonej papierem, a następnie wlać tam ciasto. W przypadku, gdy masa jest rzadka warto starannie wyłożyć dolną część rantu folią aluminiową, w ten sposób uda się uniknąć wycieku ciasta. Kiedy jest ono już upieczone należy je wyjąć z piekarnika, poczekać aż wystygnie, a następnie wyciąć z rantu.

Kolejnym krokiem jest składanie ciasta. Najpierw konieczne jest postawienie upieczonego biszkoptu na równej powierzchni oraz przekrojenie go w taki sposób, aby powstały równe blaty. Następnie należy pierwszy blat położyć na paterze, zapiąć wokół niego rant, a później zacząć nakładać kolejne warstwy, na zmianę krem oraz biszkoptowe blaty. Dzięki przekładaniu ciasta w rancie cukierniczym ma się pewność, że będzie ono równe i efektowne.

Ranty cukiernicze dostępne na stronie sklepu Polmarkus.

Comments are closed.