O foremkach silikonowych, czyli kuchennym fenomenie ostatnich lat.
Formy silikonowe w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Nie bez powodu, ponieważ są one zdecydowanie bardziej użyteczne, niż tradycyjne blaszki do ciast. Dostępne w różnych kształtach, wymiarach i kolorach pozwalają na zabawę z wypiekami.
Zalety form silikonowych
Fenomen silikonowych form polega przede wszystkim na ich uniwersalizmie. Wytrzymują one bowiem w zarówno wysokich, jak i niskich temperaturach, co daje to możliwość pieczenia i mrożenia w nich jedzenia. Foremki są bezzapachowe, nie przejmują aromatów jedzenia i nie zmieniają jego smaku. Ułatwiają zachowanie higieny w kuchni, dzięki odporności na mycie w zmywarce. Formy silikonowe nie wymagają natłuszczania, ponieważ silikon sam w sobie jest nieprzywierającą powłoką. Ponadto świetnie przewodzą ciepło, co skraca długość pieczenia. Przez swoją giętką budowę i miękkość są wygodne w przechowywaniu i nie zajmują dużo miejsca. Taka forma jest w stu procentach bezpieczna dla naszego zdrowia, nie wchodzi w reakcje z potrawami ani nie wydziela szkodliwych substancji przy podgrzewaniu nawet w mikrofali. Silikon nie truchleje i nie pęka. Nie wchłania też wilgoci, co uniemożliwia rozwój bakteriom.
Wady form silikonowych
Foremki silikonowe zdecydowanie dominują zaletami nad stalowymi blaszkami, ale również mają swoje wady. Jedną z nich jest brak możliwości krojenia w niej na przykład ciast. Nóż mógłby przeciąć formę i doprowadzić do późniejszego jej przeciekania. Do kolejnych mankamentów można zaliczyć cenę. Silikon należy do dosyć drogich materiałów, ale jego funkcjonalność jest jej warta. Używanie form silikonowych zgodnie z zaleceniami producenta sprawi, że posłużą nam one na długie lata, w przeciwieństwie do blach, w które prędzej czy później wda się korozja.