Prosty sposób do udekorowania swoich wypieków – barwniki spożywcze

Zastosowanie barwników spożywczych jest naprawdę szerokie. Można je wykorzystać do wszelkiego rodzaju wypieków, lodów, napojów, mas w celu urozmaicenia ich wyglądu. W ten sposób z pewnością zachwycisz odwiedzających Cię znajomych, czy rodzinę. Jednak rodzajów ich jest naprawdę wiele. A zatem, jak wybrać ten odpowiedni?

Na jakie rodzaje dzieli się barwniki?

Barwnik spożywczy przyjąć może kilka różnych form. Należą do nich:

  • Barwniki w proszku – są one dziecinnie proste w użyciu i nie zmieniają konsystencji ciasta. Do ich użycia można wykorzystać pędzelek lub skorzystać z nich po dodaniu niewielkiej ilości wody.
  • Barwniki w płynie – szczególnie często używane do mas tortowych, bitej śmietany, czy surowego ciasta. Nie najlepiej nadają się one do mas cukrowych, gdyż mogą zmienić ich konsystencję.
  • Barwniki w żelu – są bardzo efektowne, gdyż po użyciu niewielkiej ich ilości mogą całkowicie zmienić kolor wypieku. Możliwe jest również rozpuszczenie takich barwników w wodzie.
  • Barwniki w sprayu – po wstrząśnięciu pojemnika z barwnikiem, wystarczy rozpylić produkt na wybranej powierzchni, np. na torcie.

Jakie są dostępne kolory barwników?

Barwniki do ciast często stosuje się z myślą o nadaniu nich dodatkowych walorów estetycznych. W takim przypadku często będziesz potrzebować szerokiej palety kolorów. Wybór barwników spożywczych jest praktycznie nieograniczony, jednak czy aby na pewno musisz kupować każdy osobno? Nie do końca. Wystarczy zastosować prostą zasadę łączenia kolorów, a dzięki temu z trzech podstawowych barw, jakimi są:

  • czerwony,
  • niebieski,
  • żółty,

można uzyskać naprawdę wiele różnego odcienia kolorów.

Comments are closed.