Forma do pieczenie chleba

Chleb to podstawowy element diety. Dlatego warto zadbać, aby zawsze był on najwyższej jakości. Właśnie z tego względu kupowanie pieczywa w supermarketach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Znacznie zdrowszą alternatywą jest domowy wypiek chleba na zakwasie. Żeby rozpocząć przygotowywanie domowych wypieków wystarczy kupić kilka podstawowych składników oraz formę do pieczenia chleba.

Blacha ocynkowana – forma warta zakupu?

W Polsce wciąż najpopularniejsza jest blacha ocynkowana. Jest to związane głównie z jej bardzo niską ceną. Warto jednak mieć na uwadze, że jest ona mało odporna na wgniecenia oraz na rdzę. W praktyce oznacza to, że w przypadku nieodpowiedniego użytkowania bardzo szybko nie będzie się ona nadawać do wypieków. Blachy ocynkowane przed użyciem każdorazowo należy wyłożyć papierem do pieczenia oraz dokładnie je osuszyć po myciu.

Blachy metalowe

Znacznie lepszym rozwiązaniem są blachy metalowe, które są znacznie odporniejsze na odkształcenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej, jeżeli wewnętrzna warstwa metalowej formy do pieczenia chleba została wyłożona tzw. warstwą non-stick. Dzięki temu znajdujące się w formie ciasto nie przywiera do ścianek. Używając metalowej blachy z warstwą non-stick należy pamiętać, że można ją łatwo zadrapać.

Formy szklane

Forma do pieczenia chleba wykonana ze szkła to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na maksymalnej uniwersalności naczynia. Szklane formy mogą być używane nie tylko do wypieków, ale również do pieczenia różnorodnych dań. Dodatkowo, dzięki przeźroczystości szkła żaroodpornego istnieje możliwość stałego kontrolowania stanu wypieku.

Comments are closed.